Süper Trend İndikatörü Nedir? En Basit Super Trend Kullanımı

Süper trend(super trend) indikatörü nedir? Adından da anlaşılacağı gibi, ‘Süper Trend‘ fiyatlar üzerinde çizilen, trendleri takip eden bir göstergedir. Kullanımı kolaydır ve devam eden bir eğilim hakkında doğru bir sinyal üretir. Peki süper trend indikatörü nasıl kullanılır?

Çok fazla kişi tarafından bilinmese de teknik analiz araçları içerisinde yol gösterici olabilecek ve kolay al sat sinyalleri üreten “süper trend” kullanımına göz atalım.

Son zamanlarda kullanımı oldukça artan bu gösterge hakkında internette araştırma yapmaya başladığınızda, Türkçe kaynak yok denilecek kadar az. Bu durumun önüne geçmek hem de ‘super trend indikatörünün nasıl kullanıldığını öğrenmek isteyen yatırımcılar için mini bir eğitim seti hazırladık. Süper trend hakkında merak edilen tüm detaylar, al-sat sinyalleri, indikatör formülü ve bilinmesi gereken en güncel bilgileri burada bulacaksınız. Kısa vade, uzun vade veya gün içi işlem yapan bir yatırımcıysanız, farklı göstergeler kullanarak alım satımları tespit etmek ve kendinizi bu konuda daha da geliştirmek ve bununla beraber bir çok teknik analiz aracının kullanımını öğrenmek isterseniz, sitemizde yer alan ücretsiz eğitim’ bölümünde yer alan göstergeleri inceleyebilirsiniz. Süper trende indikatörüne dönecek olursa; Teknik analiz araçları içinde süper trendin çalışma prensibi aynı hareketli ortalamalarda ve MACD’de (hareketli ortalama yakınsama-ıraksaması) olduğu gibi trendi takip eden bir göstergedir.

Süper trend göstergenin kullanımı kolaydır. Devam eden bir eğilim hakkında doğru sinyaller üretir. Periyot ve çarpan olmak üzere iki parametreden oluşur. Bir süper indikatör oluşturulurken kullanılan varsayılan değerler ortalama gerçek aralık veya periyot süresi 10 ve çarpanı ise 3’tür. Bu genel ayarları dışında back test çalışmalarınıza göre, indikatör ayarlarından istediğiniz doğrultuda değişiklik yapabilirsiniz. Süper trende farklı sinyal denemek isteyen bir grafikçi gün sayısını ve çarpanını ‘periyot 7, çarpan 3’ olarak da değiştirebilir. ‘Süper Trend‘ göstergesi hisse senetleri, emtialar, vadeli işlemler veya forex üzerinde ve ayrıca günlük, haftalık ve saatlik grafiklerde de kullanılabilir, ancak genellikle yatay-yana doğru hareket eden bir piyasada başarısız olur.

Süper Trend Göstergesini Kullanma

Teknik analizde yüzde yüz doğru sinyaller olmayacağı gibi süper trend indikatörün de her zaman iyi sinyaller vermeyeceğini bilmemiz gerekiyor. Süper trendi daha elverişli hale getirmek için; “MACD, Bollinger Band, Parabolik SARRSI” gibi diğer araçlar ile birlikte kullanılması daha iyi sonuçlar verebilir. Hacim tabanlı göstergelere ek olarak trend yapan bir piyasada iyi çalışır ancak eğilimsiz yönde hareket eden trendler yanlış sinyaller üretmektedir. 

Süper Trend Alış ve Satış Sinyali Nasıl Belirlenir?

Çok detaylı ve karmaşık bir yapısı olmadığından kullanımı oldukça kolaydır. İndikatör de alış ve satış sinyalleri, gösterge kapanış fiyatının üstünde veya kapanış fiyatının altında, grafik çizmeye başladığında üretir. Süper trend, fiyat mumunun üzerinde kapandığında bir ‘alım’ ve kapanış fiyatının altında indiğinde bir ‘satış’ sinyalidir.

Kullanımı son derece basit olan süper trend göstergesi, hem yükseliş trendlerinde hem de düşüş trendlerinde güzel çalışır. Gösterge kapanış fiyatını geçtiğinde alım satım sinyali kolayca tanımlanabilir. Süper Trend, fiyatın altına indiğinde ve renk yeşile döndüğünde ‘alım’ sinyali üretir. Diğer taraftan, süper trend, fiyatın üstüne çıktığında ve rengi kırmızıya döndüğünde ‘satış’ sinyali olarak kullanılmaktadır


Süper trend göstergesi kavramı ve kullanımı hakkında daha iyi bir fikir edinmek için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir